Som optakt til det store SKILLS event i Høng i april 2022, åbner Erhvervsrådet en butik på Hovedgaden i Høng.
Kalundborgegnens Erhvervsråd åbner en SKILLS Butik i Høng i tæt samarbejde med en række aktører, herunder de lokale ungdomsuddannelser, efterskoler og videregående uddannelser. Målet er at etablere en SKILLS Butik i Høng fra april 2021 til april 2022, hvor DM i SKILLS løber af stablen.
En række aktører har tilkendegivet deres opbakning b.la. EUC Nordvestsjælland, ZBC, Knowledge Hub Zealand og Professionshøjskolen Absalon. For at have det etablerede erhvervsliv tæt på, har Thomas Bagger fra Bagger Låse og Alarm og Niels Eiland fra Eiland El sagt ja til også at lægge kræfter i projektet.
SKILLS Butikken tjener flere formål heriblandt:
- Fokus på DM i SKILLS i Høng i 2022 og dermed en opvarmning til selve arrangementet
- Bidrager til øget samarbejde med det lokale erhvervsliv, og liv i bymidten i Høng
- Fungerer som showroom for, hvad der foregår på en række af kommunens daginstitutioner, skoler, ungdomsuddannelser og videregående uddannelser
- Understøtter unges uddannelses- og karrieafklaring
- Bidrager til interaktion mellem læring, uddannelser og virksomheder
- Udgør et alternativt aktivitets- og undervisningsrum
- Sætter fokus på praksislæring på tværs af uddannelsestyper og karriereveje
- Understøtter Høngs rolle som det område i Kalundborg kommune, hvor børnefamilier ofte vælger at bosætte sig
I SKILLS Butikken vil der gennem de 12 måneder være skiftende aktiviteter, der alle på den ene eller den anden måde taler ind i temaet: kompetencer, færdigheder og praksislæring. Et tiltag, der taler ind i Åben skole og Skole i virkeligheden.
Alle virksomheder og uddannelsesinstitutioner kan være med
Hvis din virksomhed kan se muligheder i at komme med en aktivitet, det kan være alt fra en lærling i fire timer en torsdag eftermiddag, der kan fortælle om at være lærling, til det helt store udtræk, hvor der bygges en ny revolutionerende Power to X Generator på fortovet foran butikken.
Kontakt projektleder Morten Hass Augustsen, hvis du vil vide mere.
Du kan se kalenderen for butikken her og følge aktiviteterne på vores facebookside
Vi vil meget gerne have dine idéer med, men det gør det nemmere for os, hvis du udfylder denne skabelon, så vi får alle oplysninger med.